Pomoc za pomoc – tak pracowaliśmy

9 maja rozpoczęliśmy realizować cykl warsztatów, spotkań, arte-terapeutycznych działań w pracowni plastycznej.  Zajęcia są realizowane w ramach projektu ,,Pomoc za Pomoc”  Stowarzyszenia AKTYWNI. 

Uczestnicy pierwszych warsztatów łącznie 11 osób mogli brać aktywny udział w trzech blokach tematycznych:

  1. Zajęcia arte-terapeutyczne, malowanie akwarelą z elementami liternictwa. Zadaniem było przygotowanie pierwszej pracy w technice akwarelowej, następnie, zakomponowanie i umieszczenie przygotowanych cytatów na własnych mini dziełach.
  2. Formy przestrzenne z betonu i cementu. Przy tym zadaniu każdy samodzielnie opracowywał formę i kształt swojego dzieła, które z góry miało określone przeznaczenie, jako element dekoracyjny do własnych ogrodów i tarasów.
  3. Udział w spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Był to wyjątkowy dzień , a nawet jak to Krzysztof Wolfram nazwał ,, Dzień Historyczny”, uczestniczyliśmy w wydarzeniu zamykającym Konferencję Obywateli na temat przyszłości Europy (CoFoE) – na platformie zoom.
    Byliśmy jednym z nielicznych obywateli Europy, którzy zasiedli w pierwszym rzędzie na wirtualnej widowni podczas wydarzenia!

Donice cementowe przygotowujemy do własnego ogrodu, będą one upiększać i służyć nam przez kilka lat, kształt i formę projektujemy sami i realizujemy go na warsztatach. Tu na spotkaniu każdy z nas jest artystą, twórcą i wykonawcą własnego pomysłu.

Do wykonania naszych form przestrzennych, donic możemy zużyć stare ręczniki, grube tkaniny. Materiały przeznaczone do ich  budowy zanurzymy w przygotowanej wcześniej zaprawie cementowej. W kolejnym etapie wykorzystując różne duże pojemniki, wiadra uformujemy naszą unikatową, oryginalną, ozdobną donicę. Po kilkudniowym schnięciu przeznaczyć będziemy mogli ją na kwiaty lub jako element dekoracyjny w ogrodzie lub na balkonie czy też na tarasie.

Tu są prezentowane zdjęcia z procesu powstawania naszych dzieł, jak też ich efekt końcowy. Zapraszamy do oglądania i komentowania prac, już dużo pozytywnych opinii otrzymaliśmy od uczestników naszych warsztatów, oczywiście bardzo serdecznie za nie dziękujemy i zapraszamy na kolejne warsztaty .

Majowe warsztaty zakończyliśmy tematem, który wyzwolił wspomnienia, marzenia i nadzieje na rozwijanie naszych pasji. Przy kominku i w  blasku światełek wyczarowane zostały ,, lampiony z duszą”. Każda ozdoba ma w sobie odrobinę wspomnień, pojawiły się ulubione koronki z przed lat, koraliki z ubiegłego wieku, mamy nadzieję że powstałe dzieła pięknie będą się prezentować na tarasie, w starym drewnianym domu jak też we współczesnym wnętrzu. Mamy nadzieję, że nie tylko w babcinym pokoju.

Z techniką akwarelową wszyscy już w szkole podstawowej spotkaliśmy się, postanowiłam zaproponować powrót do przeszłości. Propozycję wzbogaciłam o elementy pięknego odręcznego pisma, liternictwa z którym również już wszyscy się spotkaliśmy się, natomiast ostatnio częściej klikamy niż piszemy piórem, ołówkiem, długopisem. Było to pierwsze tego typu spotkanie , lecz mam nadzieję że powstanie cykl tego typu działań, a liternictwo i akwarele zagoszczą u nas na stałe jako element prac arteterapeutycznych.  Farba akwarelowa w pierwszym etapie prac jest dość wygodną techniką, nie wymaga dużo miejsca nie przeszkadza zapachem, lecz wymaga systematyczności. Na warsztatach w mojej pracowni pierwsze efekty są znakomite wszystkie Panie przygotowały prace, a efekt jest bardzo udany, co mam nadzieję zmobilizuje do kontynuowania i tworzenia kolejnych dzieł.

Dziękujemy wszystkim osobom za Wasze zaangażowanie w Projekcie „Pomoc za pomoc” Dzięki ogromnemu wkładowi i zaangażowaniu naszych drogich seniorów, projekt „Pomoc za pomoc” odniósł  sukces. Wasza nieoceniona pomoc i wsparcie były kluczowe dla osiągnięcia naszych celów. Teraz, gdy projekt dobiega końca, chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, którzy poświęcili swój czas, wiedzę i doświadczenie na rzecz społeczności senioralnej Gminy Supraśl. Wasza pasja i poświęcenie sprawiły, że ten projekt był niezwykły. Dziękujemy za Waszą cenną pomoc, która wpłynęła na naszą społeczność na wiele pozytywnych sposobów. Doceniamy Waszą pracę i zaangażowanie, które uczyniły ten projekt niezapomnianym. Dziękujemy za każde serce, które wsparło swoją pomocą,  osobę  potrzebującą pomocy – dziękujemy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *